Czy i kiedy opłaca się naprawiać iPhone’a?

Czy i kiedy opłaca się naprawiać iPhone’a?

Nieszczęśliwe wypadki takie jak zalanie czy upadek telefonu na ziemię. Niewłaściwe użytkowanie polegające np. na używaniu ładowarki bez certyfikatu Made for iPhone (Mfi). Wreszcie naturalne „zużycie” starzejącego się sprzętu. Co łączy wszystkie te sytuacje? Awarie. Awarie, których wystąpienie stawia przed nami dylemat – naprawić czy kupić nowy?

Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla użytkowników flagowych smartfonów, takich jak iPhone’y. Wysoka cena zakupu zarówno najnowszych modeli jak i starszych generacji, a także duże koszta nabycia używanych jabłkofonów powodują, że warto rozważyć czy i kiedy opłaca się naprawić iPhone’a.

Przed podjęciem decyzji warto rozważyć…

Gwarancję

Podstawowym czynnikiem decydującym o tym czy naprawa iPhone w ogóle Ci się opłaci jest to, czy iPhone jest jeszcze objęty okresem gwarancyjnym czy nie.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, każdy sprzęt elektroniczny objęty jest gwarancją, której okres wynosi dwa lata.

W przypadku użytkowników iPhone’ów możliwe jest także przedłużenie gwarancji w ramach programu AppleCare.

Jeśli więc Twój iPhone jest jeszcze na gwarancji, to nie masz się nad czym zastanawiać. Darmowa naprawa lub wymiana telefonu w autoryzowanym serwisie Apple to bez wątpienia tańsze rozwiązanie niż zakup nowego jabłkofona.

Wiek

Większym polem do rozważań na temat ewentualnej naprawy iPhone jest sytuacja, gdy gwarancja już Ci się skończyła.

Jednym z najważniejszych kryteriów jest generacja iPhone’a.  Polityka Apple względem swoich urządzeń zapewnia użytkownikom 5-letnie wsparcie w postaci aktualizacji oprogramowania. Jeśli więc doszło do awarii iPhone’a, który ma przed sobą np. dwa lub trzy lata wsparcia oprogramowania, to warto go naprawić. Koszt takiej naprawy będzie zwykle znacznie niższy niż zakup nowego telefonu.

Tym bardziej opłaca się naprawić iPhone’y najnowszej generacji. Ich ceny są wywindowane do niebotycznego jak na smartfony poziomu, podczas gdy naprawa, choć droga, i tak będzie kosztować znacznie mniej.

Stare generacje iPhone’ów, np. cztero- lub pięcioletnie to sprzęt, którego naprawa jest tania. Warto jednak zastanowić się czy tak stary sprzęt, na dodatek pozbawiony już wsparcia w postaci aktualizacji iOS ma jeszcze sens.

Co wymaga naprawy

Ta część artykułu odnosi się bardziej do starszych generacji iPhone’ów. W przypadku smartfonów Apple najnowszych generacji naprawa zawsze bowiem będzie lepszym, tańszym rozwiązaniem niż zakup nowego flagowca.

Jeśli jednak masz wiekowy już sprzęt, może okazać się, że kosztująca 200, 300 czy 400 zł wymiana ekranu czy naprawa Touch ID to koszt niewiele mniejszy od rynkowej ceny takiego używanego iPhone’a. Dodając do tego wspomniany wyżej brak aktualizacji systemu operacyjnego, uważamy że nie warto zbytnio naprawiać tych najbardziej wiekowych iPhone’ów.

Przedstawione przez nas powyższe kryteria to być może nie jedyne, ale bez wątpienia najważniejsze czynniki, nad którymi warto pochylić się przed podjęciem właściwej decyzji. Jeśli jednak podejmiesz decyzję o naprawie, zwróć uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie serwis oferuje naprawę przy wykorzystaniu oryginalnych części oraz gwarancję na wykonywane naprawy.