Ekran czy szybka czyli kiedy potrzebna jest wymiana wyświetlacza w iPhone?

Ekran czy szybka czyli kiedy potrzebna jest wymiana wyświetlacza w iPhone?

Gdyby stworzyć ranking najbardziej narażonych na usterki komponentów każdego smartfona ekran byłby zapewne niekwestionowanym numerem 1. Bezustannie używana, duża i krucha pwierzchnia będąca częścią niezbyt poręcznych urządzeń jakimi są smartfony to część najbardziej narażona na awarie.

Nie każde uszkodzenie ekranu oznacza jednak stricte awarię odpowiedzialnego za wyświetlanie obrazu panelu LCD. Spójrz jak rozpoznać różnicę między uszkodzeniem tylko szybki a awarią samego wyświetlacza iPhone’a?

Jak zbudowany jest wyświetlacz w iPhone?

Ekran każdego iPhone’a można w skrócie podzielić na 3 elementy:

√ ochronną szybkę będącą wierzchnią warstwą wyświetlacza;

√ digitizer odpowiedzialny za reakcję na dotyk;

√ panel LCD wyświetlający obraz.

Jeśli więc doszło do np. upadku telefonu na ziemię, w wyniku czego ekran wygląda na zbity, ale iPhone wyświetla obraz poprawnie i reaguje na dotyk, oznacza to uszkodzenie wyłącznie szybki.

Jest to dobra wiadmość dla każdego posiadacza jabłkofona, ponieważ wymiana szybki jest znacznie tańsza niż wyświetlacza. Dla przykładu, wymiana szybki iPhone 7 to koszt około 400 zł, podczas gdy koszt ewentualnej wymiany ekranu iPhone 7 może wynieść około 500 zł.

Jakie są oznaki awarii ekranu w iPhone?

Znacznie poważniejszym problemem jest awaria samego panelu LCD. Objawia się ona na kilka sposobów:

√ defekty w postaci plamek oraz poziomych lub pionowych pasków;

√ nieprawidłowe wyświetlanie kolorów;

√ obraz nie wyświetla się na całej powierzchni ekranu;

√ iPhone nie reaguje na dotyk lub reaguje powoli.

Tego typu uszkodzenia mogą jednak oznaczać także awarię płyty głównej. Nie ma możliwości samodzielnego sprawdzenia co jest przyczyną złego działania telefonu w takim przypadku. Jedynie diagnostyka w serwisie Apple może dowieść czy powyższe objawy są wynikiem awarii panelu LCD czy płyty głównej.

Jak wygląda wymiana uszkodzonego wyświetlacza iPhone?

Proces wymiany zepsutego ekranu iPhone’a składa się m.in. z demontażu:

√ przedniej kamery;

√ czytnika linii papilarnych;

√ mikrofonu;

√ tylnej osłony wyświetlacza.

Wstawiając nowy wyświetlacz montuje się m.in.:

√ polaryzator;

√ ramki ekranu;

√ podświetlenie ekranu;

√ sam ekran.

Ile kosztuje wymiana ekranu iPhone?

Cena naprawy w serwisie Apple zależna jest od generacji iPhone’a. Innymi słowy, im nowszy model, tym droższa wymiana wyświetlacza. W przypadku najnowszych modeli może ona sięgnąć kwoty około 1000 zł. W przypadku wymiany wyświetlacza w iPhone 6 lub jeszcze starszych modelach koszt ten będzie znacznie niższy, rzędu 300-400 zł.

Niezależnie od tego, jaki czy jest to wymiana tylko szybki czy też całego ekranu, jest to opcja bez wątpienia znacznie tańsza niż kupno nowego iPhone’a. A jeśli naprawy dokona dobry serwis Apple, to pozwoli cieszyć się telefonem jeszcze przez długi czas.