Kiedy wymiana baterii w iPhone to konieczność?

Kiedy wymiana baterii w iPhone to konieczność?

Każdy smartfon pełen jest podzespołów, które tworzą skomplikowany system naczyń połączonych. Smartfony są niczym biologiczny organizm – gdy jeden organ szwankuje, odbija się to na kondycji całego organizmu.

Jednym z kluczowych komponentów smartfonów jest bateria. Krótki czas jej działania wyraźnie zmniejsza komfort korzystania z urządzenia, a z czasem wręcz może uniemożliwić korzystanie z niego.

Czym są baterie w smartfonach (w tym iPhone’ach)? Jakie są objawy ich starzenia się? Jakie są przyczyny problemów z baterią w smartfonach Apple? O tym i nie tylko o tym w poniższym artykule? Sprawdź serwis iPhone Wrocław.

Czym są baterie w iPhone’ach?

Nim przejdziemy do opowiedzenia o problemach z bateriami w telefonach z Cupertino i przyczynach ich usterek, spójrzmy jaka technologia wykorzystywana jest do ich budowy.

Baterie, a ściśle mówiąc akumulatory iPhone’ów to ogniwa litowo-jonowe. Ze względu na kilka cech odróżniających je pozytywnie od starszych typów akumulatorów, są one powszechnie stosowane zarówno przez Apple we wszystkich typach jabłkowych urządzeń, jak i przez wielu innych producentów sprzętu elektronicznego.

Cechy te to:

większa gęstość przekładająca się na większą pojemność, co w konsekwencji daje dłuższy czas działania na jednym ładowaniu;

szybsze ładowanie, nawet gdy jest to akumulator o dużej pojemności (współczesne akumulatory mają kilkukrotnie większą pojemność liczoną w miliamperogodzinach – mAh niż miało to miejsce w starych telefonach komórkowych);

brak efektu pamięci pozwalający na doładowywanie baterii bez uszczerbku na jej pojemności (starsze typy baterii, niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe, nie powinny być doładowywane).

Czym objawia się starzenie się akumulatora litowo-jonowego?

Ogniwa litowo-jonowe nie są jednak idealne. W trakcie ich użytkowania naturalnie starzeją się, co objawia się spadkiem ich pojemności czyli skróceniem czasu działania na jednym ładowaniu. Żywotność baterii litowo-jonowych mierzy się w cyklach ładowania.

Czym jest cykl ładowania?

Cykl ładowania oznacza pełne rozładowanie baterii z poziomu 100% do 0%. Nie znaczy to jednak, że podłączenie iPhone’a do ładowarki zawsze kończy jeden cykl ładowania.

Przyjmijmy, że w ciągu dnia zużyłaś/eś np. 80% baterii a w nocy podłączyłaś/eś telefon do ładowarki ładując go do 100%. Gdy następnego dnia stan baterii spadnie ze 100% do 80%, oznacza to zakończenie jednego cyklu ładowania (80% zużycia energii w pierwszym dniu + 20% w drugim dniu).

Baterie iPhone’ów zachowują pełną sprawność przez około 300 cykli ładowania. W ten sposób, zależnie od intensywności korzystania ze smartfonu, bateria może stracić pełną pojemność po roku lub dwóch czy trzech latach. Dzięki temu przez długi czas może nie zaistnieć potrzeba wymiany baterii w iPhone 6 i innych modelach sprzed kilku już lat.

Gdzie sprawdzić kondycję baterii iPhone?

System iOS pozwala na monitorowanie stanu pojemności baterii. W tym celu wejdź kolejno w Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii

Jakie są objawy zużycia baterii w iPhone?

Jeśli iPhone…

√ szybko się rozładowuje;

√ wyłącza się na mrozie;

√ mocno się nagrzewa;

√ wskazuje niewłaściwy poziom naładowania;

√ lub, w najgorszym razie, bateria spuchła i wypycha ekran do góry, to…

… znak, że pora wymienić baterię w iPhone.

Jakie są przyczyny awarii baterii w iPhone?

Kilka czynników prowadzi do wadliwego działania baterii w iPhone. Wśród nich są:

√ naturalny proces starzenia się akumulatora;

√ niewłaściwe przechowywanie, np. częste i długotrwałe wystawianie telefonu na działanie wysokich lub niskich temperatur (trzymanie w ręce na mrozie lub na kocu na plaży w upalne lato);

√ korzystanie z nieodpowiedniej ładowarki (bez certyfikatu Made for iPhone, Mfi).

Dlaczego warto wymienić baterię?

Jeśli Twój iPhone działa sprawnie, a jedynym problemem jest bateria, to warto rozważyć wizytę w serwisie Apple. Polityka Apple polegająca na 5-letnich aktualizacjach systemu iOS, a co za tym idzie znacznie wolniejsze tracenie na wartości niż w przypadku smartfonów z Androidem sprawia, że dokonanie ewentualnej wymiany baterii w iPhone 6S lub niewiele nowszych modelach jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż zakup nowego jabłkofona.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci nie tylko poznać tajniki akumulatorów litowo-jonowych, ale także podjąć właściwą decyzję co do wymiany baterii lub zakupu nowego iPhone’a, gdy zajdzie taka potrzeba.