Nic nie słyszę! Gdy głośnik iPhone nie działa…

Nic nie słyszę! Gdy głośnik iPhone nie działa…

Gdyby tak zorganizować plebiscyt na najczęstsze usterki w iPhone’ach, bardzo możliwym jest, że głośnik zająłby jedno z czołowych miejsc. Każdy serwis Apple mierzy się codziennie z głośnikami jabłkofonów, przez które słabo słychać rozmówcę lub nie słychać zupełnie nic.

Jeśli masz problem z głośnikiem w iPhone lub po prostu jesteś ciekaw/a co stoi za usterkami głośników w iPhone’ach, zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Rozmówca jest słabo słyszalny

Ustawiłaś/eś poziom dźwięku na najwyższy stopień, a mimo tego rozmówcę dalej słabo słyszysz? Być może wynika to z zanieczyszczeń środowiskowych, które przeniknęły do siatki głośnika. Tymi zanieczyszczeniami może być zarówno kurz jak i inne drobinki unoszące się w powietrzu.

Najprostszym sposobem, który może pomóc wyeliminować ten problem jest delikatne przeczyszczenie siatki głośnika przy użyciu np. patyczka kosmetycznego.

Jeśli ten chałupniczy sposób nie pomógł, oznaczać to może zanieczyszczenie się układów dolotowych głośnika. Prowadzi to do poważnych uszkodzeń elementów głośnika. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest już tylko wymiana głośnika iPhone w serwisie.

Rozmówcy nie słychać w ogóle

Jeszcze poważniejszym problemem jest brak jakiegokolwiek dźwięku w słuchawce. Oznaczać to może zakłócenia w komunikacji pomiędzy głośnikiem i płytą główną. Przyczyną tego jest uszkodzenie taśmy proximity łączącej głośnik do rozmów, mikrofon i kamerę FaceTime właśnie z płytą główną.

Poważna awaria jaką jest brak komunikacji z płytą główną to zadanie już tylko dla technika z serwisu Apple. Najczęściej naprawa polega wówczas na montażu nowego głośnika i taśmy proximity.

Metaliczne trzaski podczas rozmowy

Irytujące trzaski, które słyszysz podczas rozmowy telefonicznej to wynik uszkodzenia cienkiej, foliowej membrany głośnika. Magnes głośnika przyciąga opiłki metalu znajdujące się w powietrzu doprowadzając do mikroskopijnych przecięć owej folii.

W takim przypadku wymagana jest wymiana całego głośnika.

Nie działa i głośnik i mikrofon

Zauważyłeś, że nie tylko nie możesz prowadzić rozmów telefonicznych, ale również nagrywać dźwięku? Funkcje dyktafonu i zestawu głośnomówiącego są pokazane na szaro? To znak, że doszło do poważnej awarii układu audio na płycie głównej!

Kodek audio w iPhone jest narażony na pęknięcia połączeń i punktów lutowniczych ze względu na rozmiary, umiejscowienie w smartfonie i sposób montażu.

Warto wiedzieć, że powolne działanie iPhone’a oraz długi czas jego włączania się także mogą mieć swoje przyczyny w awarii układu audio.

Najbardziej narażone na ten typ awarii modele iPhone’ów to te z generacji 7 i 8.

Ile kosztuje wymiana głośnika iPhone?

Niezależnie od tego czy popsuł Ci się głośnik w iPhone 5 czy XS Max, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Koszt naprawy głośnika iPhone jest nie jest stosunkowo niewielki!

Dla przykładu, cena jaką zapłacisz za wymianę głośnika iPhone 6S to zwykle około 200 zł. Jeszcze taniej jest w przypadku starszych modeli (100-150 zł). W przypadku nowszych generacji iPhone’ów to zwykle 300-400 zł.

Jeśli więc głośnik w Twoim iPhone nie działa jak należy, nie masz wielkich powodów do zmartwień. Wymiana głośnika iPhone nie jest wyjątkowo kosztowna. Szczególnie, gdy porówna się to z naprawami innych podzespołów takich jak ekran czy tym bardziej zakupu nowego iPhone’a.