Nie działa głośnik w iPhone? Poznaj przyczyny!

Nie działa głośnik w iPhone? Poznaj przyczyny!

Gdy w latach 90-tych poprzedniego stulecia pojawiły się pierwsze telefony komórkowe, takie jak np. Nokia 1011, weszliśmy w progi telekomunikacyjnej rewolucji. Od tej pory można było rozmawiać z każdym z niemal dowolnego miejsca na świecie. Z czasem głośniki w naszych telefonach przestały służyć wyłącznie do słyszenia rozmówcy w słuchawce. Służą nam również do słuchania muzyki czy też oglądania filmów na portalach streamingowych.

Co zrobić, gdy głośniki w iPhone nie działają prawidłowo podczas prowadzenia rozmów telefonicznych lub innych czynności? Co może być przyczyną tych problemów? Zapraszamy do przeczytania tego artykułu!

Słabo słychać rozmówcę podczas rozmowy telefonicznej

Jednym z najczęstszych problemów użytkowników iPhone’ów z głośnikami jest cichy dźwięk słyszanego rozmówcy. Przyczyną takiej sytuacji mogą być zanieczyszczenia, które dostały się do siatki głośnika.

Sposobem na wyeliminowanie tego problemu może być delikatne wyczyszczenie głośnika przy pomocy patyczka kosmetycznego. Jeśli jednak to nie pomoże, jedynym wyjściem jest już tylko wizyta w serwisie i wymiana głośnika.

Metaliczne trzaski w głośniku iPhone’a

Kolejnym częstym zjawiskiem, z którym spotykają się użytkownicy jabłkofonów są irytujące trzaski podczas rozmowy telefonicznej.

Przyczyną metalicznych trzasków jest uszkodzenie membrany głośnika. Magnes głośnika przyciąga metalowe opiłki ze środowiska zewnętrznego. Wykonana z cienkiej folii membrana może być przez nie niszczona mikronacięciami, które są właśnie przyczyną metlicznych trzasków.

Niestety, nie ma chałupniczego sposobu na pozbycie się metalicznych trzasków. Jedynie wizyta w serwisie i wymiana membrany może uwolnić Cię od tego problemu.

Górny głośnik w iPhone nie działa

Może również zdarzyć się sytuacja, że podczas rozmowy rozmówcy nie słyszysz w ogóle.

Powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej uszkodzenie taśmy proximity. Odpowiada ona za komunikację płyty głównej zarówno z głośnikiem jak i mikrofonem oraz kamerą Face Time.

Także i w tym przypadku pomóc może jedynie wizyta w serwisie. Po dokonaniu szczegółowej diagnostyki, technik w serwisie stwierdzi właściwą przyczynę awarii i dokona wymiany np. właśnie taśmy proximity.

Nie działa żaden głośnik i mikrofon w iPhone

Może zdarzyć się również tak, że nie tylko nie możesz przeprowadzić rozmowy telefonicznej czy słuchać muzyki, ale np. skorzystać z funkcji dyktafonu lub zestawu głośnomówiącego.

Przyczyną jest wówczas najprawdopodobniej usterka układu audio na płycie głównej iPhone’a w wyniku mikroskopijnych pęknięć połączeń i układów lutowniczych na laminacie.

Objawem usterki kodeku audio może być także wolne działanie iPhone’a i długi czas jego włączania się.

Warto wiedzieć, że jest to problem występujący szczególnie często w modelach iPhone’ów z generacji 7 i 8.

Koszt wymiany głośnika w iPhone

Cena wymiany głośnika w serwisie Apple zależeć będzie oczywiście od ceny modelu. Im nowszej generacji masz iPhone’a, tym koszt jego wymiany będzie wyższy. Niezależnie jednak od modelu, jest to dość tania naprawa.

Przykładowo, koszt wymiany głośnika iPhone 7 (https://applefix.pl/produkt/iphone-7-nie-dziala-glosnik/) może wynieść około 200 zł. W przypadku iPhone 8 koszt ten wzrasta do kwoty około 300-400 zł. Naprawa głośnika w starszych modelach, takich jak iPhone 6, 6S czy SE to zwykle kwota nieprzekraczająca 200 zł.

Niezależnie od tego czy słyszysz trzaski podczas rozmowy czy nie możesz nagrać dźwięku, awaria głośników iPhone’a to zwykle poważne uszkodzenie, które wymaga szybkiej interwencji w serwisie Apple. Tym niemniej, choć jest to poważna awaria, koszt jej usunięcia nie jest wysoki, przez co jest to rozwiązanie znacznie tańsze od zakupu nowego iPhone’a.