Zepsuty ekran w iPhone. Kiedy wymiana wyświetlacza w iPhone jest konieczna?

Zepsuty ekran w iPhone. Kiedy wymiana wyświetlacza w iPhone jest konieczna?

Ekrany Retina stosowane w iPhone’ach i innych urządzeniach Apple to mariaż tak doskonałej, jak i delikatnej technologii. Duża, szklana powierzchnia to „idealny” komponent do awarii. Nietrudno jest bowiem upuścić smartfon na ziemię, równie łatwo jest go zarysować lub zalać.

Kiedy więc potrzebna jest wymiana szybki w iPhone? Kiedy z kolei usterka jest tak poważna, że pomóc może już tylko wymiana wyświetlacza w iPhone? O tym i nie tylko przeczytasz w tym artykule?

Z czego składa się ekran iPhone’a?

By lepiej zrozumieć kiedy wystarczy wymiana szybki w iPhone, a kiedy całego ekranu, sprawdźmy jakie komponenty składają się na to, co ogólnie nazywamy ekranem.

Ekran iPhone’a składa się z kilku warstw, które z grubsza możemy podzielić na trzy części. Są to: szybka, digitizer i panel LCD.

Zadaniem szybki jest ochrona znajdujących się pod nią komponentów czyli właśnie digitizera i panelu LCD. Jeśli więc zarysowała się lub stłukła, ale wyświetlany obraz nie uległ zniekształceniom, to… możemy powiedzieć, że szybka spełniła swoje zadanie.

Digitizer to komponent odpowiadający za interakcję między użytkownikiem a telefonem. Jest to bowiem warstwa, której zadaniem jest reakcja na dotyk palca.

Panel LCD odpowiada za wyświetlanie obrazu. Jest to bardzo delikatna część, stąd potrzeba ochrony przy pomocy szybki.

Oznaki awarii ekranu iPhone’a?

Wiemy już, że jeśli wyświetlany obraz jest prawidłowy mimo upadku lub zarysowania smartfonu, to potrzebna będzie tylko wymiana szybki. Skoro tak, to znaczy, że zniekształcenia obrazu wymagają wymiany wyświetlacza.

Jakie są rodzaje zniekształceń? Możemy wyróżnić ich 4 rodzaje.

1. Wyświetlające się dziwne kształty takie jak poziome lub pionowe paski, kwadraty itp.

2. Brak wyświetlania się obrazu na całej powierzchni ekranu.

3. Wyświetlanie się zniekształconej palety barw.

4. Powolna reakcja na dotyk lub całkowity jej brak.

Pamiętaj jednak, że powyższe problemy nie muszą wcale oznaczać awarii ekranu. Przyczyną powyższych problemów z wyświetlaniem się treści może być także awaria płyty głównej. Właściwą przyczynę usterki ekranu może zdiagnozować tylko technik w serwisie po dokonaniu szczegółowej diagnostyki.

Koszt wymiany wyświetlacza iPhone

Cena wymiany ekranu iPhone zależna jest oczywiście od modelu iPhone’a. Mówiąc wprost – im nowszy model, tym koszt wymiany jest wyższy.

Przykładowo, wymiana wyświetlacza iPhone 6S może wynieść około 350-400 zł. W przypadku wymiany ekranu iPhone 7 https://applefix.pl/serwis-iphone-7/ to koszt zwykle 400-500 zł. Z kolei w iPhone XS Max to koszt sięgający nawet 2000 zł!

Tak jak wspomnieliśmy na początku, chyba trudno znaleźć bardziej narażony na uszkodzenia komponent smartfonu niż ekran. Tym niemniej, jeśli zdarzy Ci się awaria ekranu, warto rozważyć wizytę w serwisie. Nawet w przypadku tak drogiej wymiany jak ma to miejsce w przypadku iPhone XS Max, jest to koszt znacznie niższy niż zakup nowego iPhone’a.